منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تنظیم DNS در سی پنل؛ آموزش مورد نیاز شما!

تنظیم DNS در سی پنل؛ آموزش مورد نیاز شما!

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تنظیم DNS در سی پنل؛ آموزش مورد نیاز شما!

تنظیمات DNSسایت ممکن است در نگاه اول کمی پیچیده به نظر برسد و اگر به این قسمت توجه کافی نداشته باشید، سایت شما با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. در این مقاله به بررسی موضوع راه اندازی کار می پردازیم DNS این کار در سی پنل چگونه انجام می شود و وقتی به کنترل پنل خود می رویم باید به کدام قسمت ها توجه کنیم و کدام قسمت ها از آن ها اهمیت بیشتری دارند.

قبل از اینکه DNS را تنظیم کنیم، بیایید نگاهی به ساختار آن بیندازیم.

عملکرد یا کاربرد DNS چیست؟

DNS سیستمی است که نام دامنه را در وب سازماندهی می کند و مخفف Domain Name System است که نام دامنه سایت را به یک IP قابل استفاده توسط مرورگرها ترجمه می کند. هر دستگاهی که به اینترنت متصل می شود یک آدرس IP منحصر به فرد دارد.

هنگامی که قصد بازدید از یک وب سایت را دارید، باید این آدرس IP را وارد کنید، اما به خاطر سپردن همه این اعداد دشوار است، در عوض معمولا URL سایت را وارد می کنید، به عنوان مثال domain.com و از سپس وارد سایت می شویم. . DNS سیستمی است که آدرس های اینترنتی را به آدرس های IP قابل استفاده برای رایانه ها ترجمه می کند.

DNS چگونه کار می کند؟

هر سایتی که در اینترنت می بینید یک برنامه کامپیوتری است که فایل های آن به طور کامل روی سرور سخت افزاری آپلود می شود. این سرور میزبانی است که شما سایت خود را خریداری و در آن آپلود کرده اید. این سرور در اینترنت برای کاربران سرورهای دیگر با آدرس IP نیز شناخته شده است. این آدرس های IP وجود دارند زیرا آدرس دهی برای یافتن و دسترسی به سرورها در اینترنت سلسله مراتب مناسبی پیدا می کند. زمانی که درخواستی برای یک سایت در اینترنت ارسال می شود، این درخواست با نام سایت نمی تواند به سروری که این سایت در آن قرار دارد برسد و اطلاعات مربوطه برای کاربر ارسال می شود.در این مرحله DNSدامنه را به IP سیستم مورد نظر متصل کنید.

سیستم در حال کار DNS این به این صورت است که برای هر دامنه ایجاد شده، url IPما سرور مرتبط را ذخیره می کنیم و وقتی آدرس دامنه را جستجو می کنیم، DNSمی تواند آدرس را در اختیار ما قرار دهد. DNS تمام دامنه های موجود بر روی سرورهای مختلف در اینترنت ذخیره می شوند DNS به آنها سرور می گویند. هنگامی که دامنه ای را در مرورگر خود جستجو می کنید، جستجوی شما برای ICP (مناینترنت اسسرویس پrovider) برای اتصال به سرور DNS ارسال می شود. سپس با استفاده از آدرس IP مربوطه، پاسخ مناسب و صحیح در دستگاه جستجوگر نمایش داده می شود، اگر این رکورد در آنجا یافت نشد، آدرس به DNS سوابق سطح بالاتر ارسال می شود.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم DNS و کاربردهای آن می توانید به مقاله مراجعه کنید DNS چیست؟ برای آشنایی کامل با جزئیات این نقل و انتقالات و کارهایی که انجام می دهند مراجعه کنید.

DNS در سی پنل

تنظیمات DNS در سی پنل و کار با آنها در مقایسه با سایر کنترل پنل ها مانند تنظیمات DNS در دایرکت ادمین کمی متفاوت است. در این کنترل پنل قسمت دیگری به نام Zone Editor وظیفه این سابقه و کنترل DNS را بر عهده دارد که در واقع برای اتصال Zone به هاست طراحی شده است.

DNS در سی پنل

بیشتر در مورد آن در زیر ویرایشگر منطقه آنچه هست و باید اصلاح شود DNS ما در مورد آنچه در سی پنل انجام می شود صحبت خواهیم کرد.

ویرایشگر منطقه چیست؟

یکی از قسمت های اصلی و مهم کنترل پنل، سی پنل است که به گونه ای طراحی شده است که بتواند منطقهموارد جدیدی را در دامنه خود تعریف کنید. منطقهبخش هایی از سایت ما هستند که در این دامنه قرار دارند اما توسط میزبانی غیر از میزبان اصلی مدیریت می شوند. به عنوان مثال بخشی که برای دانلود فایل ها استفاده می شود و بر روی هاست دانلود قرار می گیرد یکی از مهم ترین قسمت هایی است که می توان از آن به عنوان منطقه روی آنها را در سایت معرفی کرد.

Zone Editor چیست؟

آموزش راه اندازی DNS در سی پنل

برای انجام این کار، پس از ورود به هاست سی پنل خود، از قسمت «دامنه» روی «ویرایشگر منطقه» کلیک کنید.

گزینه Zone Editor از تب Domain

در این بخش از ویرایشگر منطقه شما می توانید لیستی از دامنه های سایت و همه چیز را مشاهده کنید منطقهها و DNS به رکوردهایی که برای آنها وجود دارد دسترسی داشته باشید. با کلیک بر روی هر یک از دامنه ها، همه DNSمی توانید موارد مربوطه را مشاهده کنید.

اگر دکمه مدیریت کنید اگر روی یکی از دامنه های خود کلیک کنیم با اطلاعات زیر مواجه می شویم:

رکوردهای DNS دامنه ها در سی پنل

این بخش مربوط به اطلاعات مربوط به تمام رکوردهای ایجاد شده برای دامنه میزبان می باشد. عامل که قابل تنظیم است DNS در سی پنل در سه مرحله انجام می شود برخی از رکوردها را حذف کنید، یک ورودی جدید ایجاد کنید و سوابق موجود را اصلاح کنید این کار انجام شد در زیر به بررسی هر یک از این آثار با هم خواهیم پرداخت.

یک رکورد ایجاد کنید DNS در سی پنل

اگر بخواهیم کار را راه اندازی کنیم DNS دو روش کلی برای ایجاد یک ورودی جدید در سی پنل وجود دارد. یکی از آنها استفاده از گزینه های صفحه اول Zone Editor است که در تصویر زیر مشاهده می کنید:

میانبرهایی برای ایجاد رکوردهای DNS در سی پنل

برای دسترسی به روش دوم، صفحه را با تمام رکوردهای مربوط به دامنه مطابق تصویر زیر مشاهده کنید:

یک رکورد DNS جدید در سی پنل ایجاد کنید

در روش اول فقط می توانید رکوردهای پرکاربرد ایجاد کنید و در واقع این گزینه ها هستند میانبر وجود دارد و امکانات کمی را ارائه می دهد. اما اگر می خواهید به انواع بیشتری از رکوردها دسترسی داشته باشید، می توانید به بخش ایجاد رکوردها در بخش بروید مدیریت کنید من دارم میروم

تعداد زیادی رکورد DNS وجود دارد که هر کدام عملکرد خاص خود را دارند، اما می توانند برنامه های جداگانه ای را در سایت شما پیاده سازی کنند و ایجاد آنها به نیاز شما بستگی دارد. بسیاری از ورودی ها به دلیل برنامه های خاص در سی پنل یافت نمی شوند و به طور کلی می توانید به این ورودی ها دسترسی داشته باشید:

رکورد A: رکوردهای اصلی که می توان از آنها برای زیردامنه یا پیوند بخشی به سایت استفاده کرد. در واقع دامنه به IP به هاست متصل می شود. دامنه اصلی شما نیز با این رکورد با میزبان مرتبط است.

ضبط AAAA: این نوع رکورد همان رکورد است آ اما برای IPنسخه 6 (IPv6) به شرط. چون این IPاز قطعات بیشتر و 4 برابر اندازه تشکیل شده است IPv4 در مورد آن از AAAAA استفاده می شود

رکورد CAA: این ورودی در واقع مرجع گواهی است که برای جلوگیری از جعل گواهی استفاده می شود SSL و TLS استفاده می شود.

رکورد CNAME: استفاده اولیه از این ورودی هدایت خودکار نام دامنه به دامنه دیگری است تا با جستجوی هر دو آدرس در مرورگر، همان محتوا نمایش داده شود.

رکورد MX: تنظیمات DNS در نوع سی پنل MX به معنی ایجاد الف تبادل پستی و در واقع این ورودی نشان می دهد که ایمیل های ما چگونه باید با پروتکل ها مطابقت داشته باشند SMTP یا سایر پروتکل های عملیاتی

رکورد SRV: این رکورد DNS برای ارتباط بین NCو سایر سرویس های جانبی که تحت شبکه هستند مانند چاپگرها یا یک سرویس جداگانه مانند سرورهای بازی استفاده می شود.

رکورد TXT: این متن را به صورت a می نویسد شرح در دامنه شما گنجانده خواهد شد. استفاده رایج این است که متن احراز هویت یا موارد مشابه را در دامنه خود قرار دهیم. (بسیاری از سایت‌ها از شما می‌خواهند که یک رکورد TXT ایجاد کنید تا تأیید شود که شما مالک دامنه هستید)

برای ایجاد رکوردهای جدید در DNS در بین این موارد باید ورودی مورد نظر را دنبال کنید. همانطور که از طریق گزینه دیدیم یک رکورد اضافه کنید شما به همه این سوابق دسترسی دارید. وقتی روی این دکمه کلیک می کنید، یک خط به رکوردها اضافه می شود تا آن را پر کنید:

فیلد ورود اطلاعات برای ایجاد رکورد DNS در cPanel

قسمت اول نیاز به نام دامنه و منطقه هر چه می خواهید وارد کنید. این ممکن است بسته به کاری که می خواهید انجام دهید متفاوت باشد. در قسمت بعدی باید ارزیابی کنید TTL یا همان زمان زندگی کردن برای آن DNS Set records معنی این فیلد تنظیم شده است DNS در سی پنل، این مدت زمانی است که اطلاعات این رکورد که در سیستم های مختلف کش است، می توانند در حافظه پنهان باقی بمانند. اعداد در این فیلد بر حسب دقیقه تنظیم شده و معمولا مقدار پیشنهادی مناسبی در آن قرار می گیرد. اگر این فیلد خالی است، آن را مطابق با رکوردهای میزبان دیگر خود تنظیم کنید.

نوع رکورد نیز یک منوی کشویی به شما می دهد که گزینه هایی را که در مورد آنها صحبت کردیم باز می شود و می توانید هر کدام را که می خواهید انتخاب کنید. توجه داشته باشید، هنگام انتخاب گزینه های خاص، ممکن است تغییراتی در فیلدها ایجاد شود. مثلا وقتی می نویسی متن به جای آن فیلد ورودی متن خود را انتخاب کنید IP برای شما نمایش داده خواهد شد.

در آخرین زمینه برای این DNSضروری تلقی می شود IP هر چه می خواهید وارد کنید. این IP این می تواند مربوط به یک هاست دانلود یا همان میزبانی باشد که شما در آن هستید و بستگی به این دارد که ورودی جدید شما چه برنامه ای برای شما داشته باشد.

رایج ترین کاری که پس از ایجاد ورودی های جدید در تنظیمات انجام می شود DNS در سی پنل می توانید برای ویرایش ورودی های موجود به آن بروید.

ویرایش سوابق DNS در سی پنل

البته در این مورد محدودیت هایی وجود دارد و باید به نکاتی توجه کرد. برای دسترسی و ویرایش رکوردهای DNS سایت خود، از صفحه مورد نیاز است ویرایشگر منطقه خود گزینه مدیریت کنید دامنه مرتبط با دامنه مورد نظر خود را انتخاب کنید و به صفحه مدیریتی که در آن تصویر را دیدیم بروید.

در این بخش می توانید ویرایش کنید. فقط توجه داشته باشید که می توانید موارد موجود را از این بخش برای هر یک از ورودی ها ویرایش کنید و نمی توانید ماهیت ورودی را تغییر دهید.

رکوردهای DNS را در سی پنل ویرایش کنید

پس از اعمال تغییرات روی دکمه کلیک کنید ضبط را ذخیره کنید آیا همه می توانند در این مورد تغییر کنند DNSاین فایل های ایجاد شده شما را برای شما ذخیره می کند.

نکته بسیار مهمی که در این قسمت باید در نظر داشت این است که این رکوردها بسیار شبیه به هم هستند و گاهی اوقات ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. در اینجا باید به جزئیات کوچک توجه کنید تا بتوانید دقیقا رکورد مورد نظر خود را ویرایش کنید، در غیر این صورت عواقب تغییر اشتباهی رکوردهای دیگر می تواند بسیار شدید باشد و آسیب زیادی به سایت وارد شود.

حذف رکوردها DNS در سی پنل

هنگامی که یک رکورد را حذف می کنید، تمام لینک ها و اتصالات ایجاد شده توسط آن رکورد با سایت و دامنه شما قطع می شود و باید توجه داشته باشید که این کار برای جدا کردن بخشی از دامنه با سایت است.

برای از بین بردن این رکودها کار زیادی نمی توانید انجام دهید و کافی است برای ویرایش یک رکورد به صفحه بروید. حذف برای انجام این کار، حذف را کلیک کرده و تأیید کنید:

حذف رکوردهای DNS در سی پنل

مجددا تاکید می کنیم که از حذف مواردی که نمی دانید و در صورت تغییر ناخواسته در DNSبه پشتیبانی هاست خود اطلاع داده اند تا آنها را کنترل کنند یا با پشتیبان گیری این سوابق را بازیابی کنند.

نتیجه

در این مقاله به بررسی کامل و ارائه آموزش راه اندازی می پردازیم DNS ما در سی پنل پرداخت کردیم. در سراسر بخش تنظیمات ویژه DNS در سی پنل این یکی از سخت ترین قسمت ها و به دلیل اهمیت آن است DNSو سوابق آنها در سایت شما، بهتر است تا زمانی که نیاز ندارید تغییرات قابل توجهی ایجاد نکنید DNSایجاد نکنید