منو سایت

مقدمه ای بر CLI وردپرس

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مقدمه ای بر CLI وردپرس

همانطور که با توسعه وردپرس راحت‌تر می‌شوید، به ابزارهایی نیاز دارید که به شما کمک می‌کنند وظایف خود را سریع و کارآمد انجام دهید. پنل مدیریت وردپرس بصری و جامع است، اما ناوبری می تواند زمان بر باشد.

اگر بخواهید سایت خود را مستقیمتر و تنها با چند دستور ساده مدیریت کنید چه؟ اینجاست که رابط خط فرمان وردپرس (WP-CLI) به کمک می آید.

WP-CLI ابزاری است که به شما امکان می دهد با استفاده از دستورات در یک رابط متنی، مستقیماً با سایت وردپرس خود تعامل داشته باشید. همچنین بسیار جامع است، با طیف گسترده ای از دستورات بالقوه. تقریباً هر کاری که می توانید در انتهای سایت خود انجام دهید، می توانید با استفاده از WP-CLI بسیار سریعتر انجام دهید.

مقدمه ای بر رابط خط فرمان وردپرس (WP-CLI)

مانند اکثر کاربران وردپرس، احتمالاً شما نیز با بخش مدیریت وردپرس آشنا هستید. به خوبی کار می کند، اما تنها گزینه برای مدیریت سایت شما نیست. در واقع، این حتی مستقیم ترین یا کارآمدترین راه برای انجام آن نیست. داشتن رابط کاربری گرافیکی مطمئنا برای برخی از کاربران ارجحیت دارد. با این حال، این بدان معناست که شما زمان زیادی را صرف پیمایش منوها می‌کنید یا منتظر می‌مانید تا صفحات بارگیری شوند.

به رابط خط فرمان وردپرس (WP-CLI) وارد شوید.

وردپرس CLI

همانطور که از نام آن پیداست، این ابزار به شما این امکان را می دهد تا با استفاده از خط فرمان وظایف مدیریتی را در سایت وردپرس خود انجام دهید. با این روش می توانید با تایپ یک خط کد و فشار دادن یک کار را انجام دهید وارد.

زیبایی WP-CLI این است که به شما کنترل مستقیم بر روی سایت شما می دهد. هر کاری که می توانید در داشبورد مدیریت وردپرس انجام دهید، می توانید به جای آن با WP-CLI انجام دهید. آنقدرها هم که می ترسید پیچیده نیست، و اگر می خواهید در مورد آن بیشتر بدانید، منابع زیادی در دسترس است.

برای استفاده از WP-CLI، باید آن را در سایت وردپرس خود نصب کنید. اکنون اجازه دهید این فرآیند را با جزئیات بیشتری در نظر بگیریم.

چگونه WP-CLI را در وب سایت وردپرس خود نصب کنیم

اگر سایت شما با DreamHost میزبانی شده باشد، WP-CLI از قبل نصب شده است. با این حال، در صورت نیاز، می توانید این ابزار را به صورت دستی نیز نصب کنید.

ابتدا باید مطمئن شوید که محیط شما مطابق با مشخصات زیر است:

  • محیط یونیکس مانند (OS X، Linux، FreeBSD، Cygwin)
  • PHP 5.6 یا بالاتر
  • وردپرس 3.7 یا بالاتر

این نکته اول ممکن است برای برخی از کاربران مشکل ساز باشد. WP-CLI با در نظر گرفتن محیط های یونیکس طراحی شده است و پشتیبانی محدودی از ویندوز دارد. هنوز هم امکان نصب آن بر روی ویندوز وجود دارد، اما توجه داشته باشید که ممکن است نیاز به کمی سرهم بندی اضافی داشته باشد.

برای نصب WP-CLI در یکی از محیط های ذکر شده در بالا، باید از Secure Shell (SSH) برای دانلود و پیکربندی فایل های لازم استفاده کنید. ابتدا باید دانلود کنید wp-cli.phar با استفاده از دستور زیر در فهرست اصلی خود فایل کنید:

curl -O https://raw.githubusercontent.com/wp-cli/builds/gh-pages/phar/wp-cli.phar

سپس باید با استفاده از دستور دیگری بررسی کنید که آیا فایل کار می کند:

php wp-cli.phar --info

در مرحله بعد، می خواهید فایل را قابل اجرا کنید، که به شما امکان می دهد از دستور wp استفاده کنید. همچنین می‌خواهید آن را به فهرست دیگری منتقل کنید. این دستور آخر هر دو کار را انجام می دهد:

chmod +x wp-cli.phar

sudo mv wp-cli.phar /usr/local/bin/wp

با این کار، WP-CLI اکنون باید با موفقیت نصب شود. با اجرای دستور wp –info می توانید آن را تست کنید. اگر همه چیز کار کند، اطلاعات مربوط به نسخه WP-CLI خود را خواهید دید.

این است! اکنون آماده استفاده از این ابزار برای مدیریت کارآمدتر سایت خود هستید. با این حال، قبل از ادامه، برخی از روش‌های نصب جایگزین را مرور می‌کنیم.

محتوا را مستقیماً به صندوق ورودی خود تحویل دهید

در وبلاگ ما مشترک شوید و محتوای عالی را درست مانند این دریافت کنید که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود.

راه های جایگزین برای نصب WP-CLI

همانطور که قبلا ذکر شد، در واقع چندین روش برای نصب WP-CLI وجود دارد. ما در این مقاله همه آنها را شرح نمی دهیم. با این حال، ما آنها را به طور خلاصه فهرست می کنیم و به اطلاعات بیشتر در مورد هر یک پیوند می دهیم تا بتوانید تکنیکی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد.

برای نصب WP-CLI در سایت خود می توانید از ابزارهای زیر استفاده کنید:

در نهایت، ممکن است بخواهید خودتان در توسعه WP-CLI مشارکت کنید. با استفاده از دستورالعمل های نصب Git می توانید به راحتی در توسعه آن شرکت کنید.

5 روش برای استفاده از WP-CLI برای مدیریت سایت وردپرس شما

WP-CLI دسترسی کامل به سایت شما را فراهم می کند – در نوک انگشتان شما. ده ها فرمان وجود دارد که می توانید برای مدیریت تقریباً همه چیز از نظرات گرفته تا به روز رسانی های اساسی استفاده کنید. به علاوه، شما حتی می توانید دستورات سفارشی ایجاد کنید.

اکنون ما فقط به تعدادی از دستورات استاندارد موجود در دسترس شما نگاه می کنیم. این به شما ایده می دهد که چگونه می توانید از WP-CLI برای مدیریت سایت خود قبل از حفاری عمیق تر در سوراخ احتمالات استفاده کنید.

1. وردپرس را نصب و به روز کنید

اساسی ترین کاری که می توانید با WP-CLI انجام دهید، دانلود و نصب وردپرس در سایت خود است. دستور دانلود وردپرس ساده است:

wp core download

با این کار وردپرس را دانلود و در دایرکتوری فعلی استخراج می کنید. همچنین می توانید پارامترهای اضافی را برای اصلاح بیشتر دانلود اضافه کنید. به عنوان مثال، پارامتر locale مشخص می کند که از کدام ترجمه وردپرس استفاده شود. این دستور نسخه پرتغالی برزیل وردپرس را دانلود می کند:

wp core download --locale=pt_BR

پس از دانلود با استفاده از دستور install می توانید وردپرس را نصب کنید. این دستور شامل تعدادی پارامتر است که تنظیمات را پیکربندی می کند. بیایید به یک مثال نگاه کنیم:

wp core install --url=example.com --title=Example --admin_user=supervisor --admin_password=strongpassword [email protected]

همانطور که می بینید، همه اینها کاملاً واضح است. به سادگی داده های نمونه در هر پارامتر را با مقادیر خود جایگزین کنید. برای اطمینان از اینکه همه چیز طبق انتظار کار می کند، می توانید از دستور زیر برای آزمایش نصب استفاده کنید:

wp core version

این شماره نسخه نصب شما را برمی گرداند و ثابت می کند که وردپرس با موفقیت نصب شده است! اکنون می توانید با دستور زیر مطمئن شوید که به روز شده است:

wp core update

اگر نسخه جدیدتری از وردپرس موجود باشد، پس از اجرای این دستور به صورت خودکار دانلود و نصب می شود.

2. تم ها و افزونه ها را مدیریت کنید

راه های زیادی برای مدیریت تم ها و پلاگین ها با استفاده از WP-CLI وجود دارد، بنابراین بیایید اکنون به برخی از گزینه های اصلی نگاه کنیم. ابتدا می توانید از دستور list برای مشاهده لیستی از تم ها یا افزونه های خود استفاده کنید. با استفاده از پارامترها، می توانید صفحه نمایش را بر اساس مواردی با وضعیت خاص (مانند غیرفعال) یا فرمت خروجی خاص فیلتر کنید.

به عنوان مثال، اگر می خواهید تمام موضوعات غیرفعال را به عنوان یک لیست CSV فهرست کنید، می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

wp theme list --status=inactive --format=csv

همچنین می‌توانید یک افزونه را با مشخص کردن slug آن در فهرست پلاگین، ارائه مسیر یک فایل محلی یا وارد کردن URL برای یک فایل خارجی نصب کنید. در این مثال، افزونه را نیز همزمان فعال خواهیم کرد:

wp plugin install ../my-plugin.zip --activate

همچنین تغییر وضعیت یک افزونه یا موضوع آسان است. از این دستور می توان برای فعال کردن یک تم استفاده کرد که در این مثال Twenty Twenty است:

wp theme enable twentytwenty

همچنین دستوری برای غیرفعال کردن یک افزونه وجود دارد. در مثال ما از این دستور برای غیرفعال کردن افزونه Hello Dolly استفاده می کنیم. ما همچنین افزونه را همزمان حذف نصب خواهیم کرد:

افزونه wp را غیرفعال کنید سلام – حذف نصب کنید

در نهایت، می توانید دایرکتوری های مربوطه را به دنبال یک افزونه یا موضوع خاص جستجو کنید. به عنوان مثال، بیایید یک موضوع حاوی رشته “عکس” را جستجو کنیم. ما همچنین تنظیم کردیم که به جای ده پیش فرض، سه نتیجه را برگرداند:

wp theme search photo --per-page=3

با این کار جدول زیر نمایش داده می شود:

جدول درخواست CLI وردپرس

همانطور که گفته شد، این تنها بخش کوچکی از نحوه مدیریت تم ها و افزونه ها با استفاده از WP-CLI است. امیدواریم در مورد این که این ابزار چقدر می تواند مفید باشد ایده ای دریافت کرده باشید.

3. یک تم کودک ایجاد کنید

با استفاده از دستور scaffold، می توانید یک تم فرزند ایجاد کنید که شامل functions.php و style.css فایل ها. اگر می‌خواهید در یک تم موجود تغییراتی ایجاد کنید، توصیه می‌کنیم این کار را انجام دهید. هنگام استفاده از تم کودک، پس از به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار جدید، همه سفارشی‌سازی‌ها از بین نمی‌روند.

برای انجام این کار، شما به سادگی باید برای تم فرزند جدید و برای موضوعی که به عنوان «والد» استفاده می‌کنید، یک اسلاگ مشخص کنید. در این مثال، ما یک کودک بر اساس موضوع بیست و بیست ایجاد می کنیم و آن را به پسر بیست و بیست و یک فرزند می فرستیم:

wp scaffold child-theme twentytwenty-child --parent_theme=twentytwenty

در صورت موفقیت آمیز بودن فرآیند، پیامی مبنی بر ایجاد تم فرزند مشاهده خواهید کرد. این شامل مسیر دایرکتوری آن نیز می شود:

Success: Created '/var/www/example.com/public_html/wp-content/themes/twentytwenty-theme'.

اکنون تم فرزند را در قالب مشخص شده آماده برای ویرایش خواهید یافت!

4. نظرات را تعدیل کنید

تعدیل و مدیریت نظرات در WP-CLI بسیار ساده تر شده است و به شما این امکان را می دهد که به سرعت آنها را ایجاد، حذف و ویرایش کنید. دستورات فرعی نظرات زیادی وجود دارد که می توانید استفاده کنید، اما اجازه دهید به برخی از ابتدایی ترین گزینه ها نگاه کنیم.

ابتدا می توانید یک نظر جدید اضافه کنید. دستور زیر یک نظر به پست با شناسه پست 20 اضافه می کند و محتوا و نویسنده را مشخص می کند:

wp comment create --comment_post_ID=20 --comment_content="This is my comment" --comment_author="author-name"

قبل از مدیریت نظرات موجود، دریافت لیست فعلی ممکن است مفید باشد. شما می توانید این کار را با دستور list انجام دهید و نتایج را می توان به روش های مختلفی فیلتر کرد. به عنوان مثال، با استفاده از این دستور، جدولی حاوی شناسه نظر و نام نویسنده برای همه نظرات تأیید شده روی پست با شناسه 3 برمی‌گردد:

wp comment list --number=3 --status=approve --fields=ID,comment_author

جدول حاصل به این صورت است:

جدول درخواست CLI وردپرس

اگر می خواهید نظرات را حذف کنید، می توانید این کار را با تعیین شناسه نظرات به صورت جداگانه انجام دهید، مانند این:

wp comment delete 64

همچنین می‌توانید با جدا کردن هر شناسه با فاصله، چندین نظر را حذف کنید. در این مثال، ما همچنین از پارامتر force استفاده می کنیم که به جای اضافه کردن نظرات به سطل زباله، آنها را به طور دائم حذف می کند:

wp comment delete 5 22 64 64 --force

با کمی تمرین می توانید با استفاده از دستورات WP-CLI خیلی سریع با نظرات سایت خود کار کنید.

5. WP-CLI را به روز کنید

مانند هر جنبه ای از وردپرس، همیشه باید مطمئن شوید که WP-CLI شما به روز است. خوشبختانه، بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دستور زیر را اجرا کنید:

wp cli update

اگر آخرین نسخه موجود باشد، پیامی مبنی بر تایید آن دریافت خواهید کرد. با این حال، اگر نسخه جدیدی قابل دانلود باشد، از شما خواسته می شود که نصب را بپذیرید. اگر انتخاب کنی آرهWP-CLI به روز می شود و یک پیام تأیید خواهید دید:

Success: Updated WP-CLI to 0.23.1

اکنون نصب WP-CLI خود را به روز کرده اید.

شما در حال حاضر شروع به دیدن آنچه که با این رابط کاربری ساده به دست می آورید. هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد، اما باید به اینکه چقدر پیشرفت کرده اید افتخار کنید!

با CLI وردپرس کارآمدتر کار کنید

سرعت، دسترسی و کارایی ویژگی هایی هستند که هر توسعه دهنده باهوشی در ابزارهای خود به دنبال آن است. WP-CLI همه اینها و موارد دیگر را ارائه می دهد در حالی که به شما امکان می دهد سایت وردپرس خود را از راه دور مدیریت کنید. با استفاده از WP-CLI، می‌توانید هر عملی را که ممکن است در مدیریت وردپرس انجام دهید – فقط بسیار سریع‌تر (پس از تمرین).

با DreamPress کارهای بیشتری انجام دهید

کاربران DreamPress Plus و Pro بدون هزینه اضافی به Jetpack Professional (و بیش از 200 تم ممتاز) دسترسی دارند!

ارائه دهنده میزبانی مدیریت شده وردپرس