منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • VPN چیست و چگونه کار می کند؟ آشنایی با انواع VPN

VPN چیست و چگونه کار می کند؟ آشنایی با انواع VPN

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
VPN چیست و چگونه کار می کند؟ آشنایی با انواع VPN

چه در محل کار، چه در خانه یا در حال حرکت باشید، VPN یکی از بهترین راه ها برای محافظت از خود در اینترنت است. در این مقاله پاسخ به سوالاتی مانند VPN چیست و چگونه کار می کند؟ مزایا و معایب آن چیست؟ و ما چنین سوالاتی را در نظر خواهیم گرفت. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

VPN چیست؟

VPN یا شبکه خصوصی مجازی، روشی برای ایجاد یک اتصال شبکه ایمن است که در آن یک آدرس IP جدید و ناشناس به شما اختصاص داده می شود. VPN ها ترافیک اینترنتی شما را رمزگذاری می کنند تا جاسوسان، هکرها و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) دیگر نتوانند آدرس IP شما و بنابراین هویت و محل زندگی شما را شناسایی کنند. استفاده از VPN، سرقت اطلاعات و ردیابی فعالیت های آنلاین شما را سخت تر می کند و یک اتصال امن بین دستگاه های شما (تلفن همراه یا لپ تاپ) و اینترنت ایجاد می کند. وقتی از VPN استفاده می کنید، تمام ترافیک شما از طریق یک تونل مجازی رمزگذاری شده ارسال می شود و شما به هر سایتی که می خواهید دسترسی رایگان دارید. اگرچه استفاده از VPN ها بسیار آسان است، اما درک فناوری پشت آن ها می تواند کمی دشوار باشد. در این مقاله قصد داریم مفهوم VPN و قابلیت های آن را به زبانی ساده برای شما شرح دهیم.

VPN چگونه کار می کند؟

یک VPN یک تونل مجازی امن (یعنی یک اتصال امن) بین خود و یکی از سرورهایش ایجاد می کند و تمام ترافیک اینترنت از برنامه ها و وب سایت های شما از طریق آن تونل ارسال می شود. با استفاده از VPN، شما اساسا سرور آن را به منبع داده خود تبدیل می کنید، بنابراین اشخاص ثالث دیگر نمی توانند فعالیت های آنلاین شما را نظارت کنند. در واقع، VPN تمام اطلاعات شما را مانند یک فیلتر رمزگذاری می کند (آنها را به کدهای ناخوانا تبدیل می کند) و حتی اگر شخصی به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند، باز هم نمی تواند آن را بخواند.

VPN

مزایای استفاده از VPN چیست؟

مخفی کردن موقعیت جغرافیایی

VPN ها آدرس IP و در نتیجه مکان واقعی شما را مخفی می کنند. همچنین، اکثر سرویس‌های VPN گزارش فعالیت اینترنت شما را نگه نمی‌دارند. بنابراین، اشخاص ثالث فقط آدرس IP سرور VPN را که به آن متصل هستید می بینند و موقعیت جغرافیایی پنهان می ماند.

رمزگذاری داده ها

همانطور که گفته شد، VPN ها با ایجاد یک اتصال نقطه به نقطه بین دستگاه شما و سرور VPN، تمام داده ها و ترافیک آنلاین شما را رمزگذاری می کنند. این رمزگذاری ها به قدری پیچیده هستند که حتی اگر هکرها از یک حمله brute-force استفاده کنند، رمزگشایی آنها میلیون ها سال طول می کشد.

انتقال امن اطلاعات

شاید کار شما از راه دور باشد و بخواهید از راه دور به فایل های مهم شبکه شرکت خود دسترسی داشته باشید. به دلایل امنیتی، بهتر است برای دسترسی به چنین اطلاعاتی از VPN امن استفاده کنید و از سرقت آنها جلوگیری کنید.

از طریق VPN وصل شوید

محافظت در برابر هکرها و دولت ها

رهگیری و خواندن داده های محافظت شده توسط پروتکل های رمزگذاری قوی تقریبا غیرممکن است. امروزه، بسیاری از هکرها و دولت‌ها تلاش می‌کنند تا بفهمند مردم در اینترنت چه می‌کنند، و برخی کشورها حتی فعالیت‌های آنلاین افراد را ثبت می‌کنند (به عنوان مثال، در بریتانیا، ISP‌ها سابقه یک سال فعالیت آنلاین کاربران خود را نگه می‌دارند و آن را ذخیره می‌کنند. ). با یک VPN، فعالیت های آنلاین شما دیگر به آدرس IP واقعی شما مرتبط نمی شود، بنابراین می توانید بدون اینکه کسی شما را ردیابی کند، در وب گشت و گذار کنید. البته تنها با استفاده از VPN نمی توانید با حملات سایبری مقابله کنید و پیشنهاد می کنیم علاوه بر VPN، یک آنتی ویروس قوی روی گوشی یا کامپیوتر خود نصب کنید.

استفاده ایمن از شبکه های عمومی و رایگان

استفاده از شبکه Wi-Fi عمومی (مانند شبکه های Wi-Fi فرودگاه، هتل یا کافی شاپ) می تواند خطرناک باشد. هکرها و مجرمان سایبری ممکن است از همان شبکه Wi-Fi استفاده کنند که شما به آن متصل هستید و به راحتی می توانند به اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشند. بنابراین، عاقلانه است که هنگام استفاده از چنین شبکه هایی، تلفن یا لپ تاپ خود را به یک VPN امن متصل کنید.

وای فای رایگان

مقابله با سانسور آنلاین

در بسیاری از کشورها، دولت ها دسترسی به برخی خدمات اینترنتی، وب سایت ها و برنامه های کاربردی را محدود یا مسدود می کنند. (به عنوان مثال، چین گوگل، فیس بوک و تمام سرویس های مرتبط مانند جی میل، نقشه گوگل، واتس اپ و اینستاگرام را مسدود می کند). با استفاده از VPN، می توانید سانسور و محدودیت ها را دور بزنید و به سروری در کشور دیگری متصل شوید.

دور زدن محدودیت های جغرافیایی

اینها تنها کشورهایی نیستند که محدودیت هایی را برای اینترنت اعمال می کنند. برخی از شرکت ها و ارائه دهندگان خدمات آنلاین دسترسی به محتوای خود را در مناطق خاصی از جهان محدود می کنند و تمام درخواست های ارسال شده از آدرس های IP در آن مناطق را مسدود می کنند. با استفاده از یک VPN امن، می توانید چنین محدودیت هایی را دور زده و به راحتی به خدمات آنلاین مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید.

دانلود بدون شناسایی

دانلود بسیاری از نرم افزارها، برنامه ها، آهنگ ها یا فیلم ها و برنامه های تلویزیونی به دلیل قانون کپی رایت در اکثر کشورها غیرقانونی است و دانلودکنندگان قابل پیگرد قانونی هستند. با یک VPN، هیچ کس نمی داند چه چیزی دانلود یا آپلود می کنید زیرا VPN ها تمام ترافیک شما را رمزگذاری می کنند و آدرس IP شما را تغییر می دهند.

به صورت ناشناس از طریق VPN بارگیری کنید

دسترسی ایمن به شبکه های شرکتی

امروزه بسیاری از شرکت ها و سازمان ها به کارمندان خود اجازه می دهند از خانه یا هر کجا که می خواهند کار کنند. در چنین شرایطی، کارمندان می توانند از VPN برای اتصال به شبکه داخلی شرکت خود از هر کجای دنیا به صورت کاملا امن استفاده کنند و در نتیجه از نشت اطلاعات مهم شرکت جلوگیری کنند.

انواع VPN ها چیست؟

انواع مختلفی از VPN وجود دارد، اما شما قطعا باید با سه نوع اصلی آشنا شوید: VPN دسترسی از راه دور، VPN سایت به سایت و VPN شخصی:

VPN سایت به سایت

VPN سایت به سایت در واقع یک شبکه خصوصی و امن است که برای مخفی کردن داده ها در اینترانت خصوصی شرکت ها و سازمان ها طراحی شده است. به طور معمول، شرکت هایی که مکان های متفاوتی دارند (دفاتر، ساختمان ها، شعب و غیره) از VPN های سایت به سایت استفاده می کنند، اما استفاده از این VPN ها تنها زمانی امکان پذیر است که هر یک از این مکان ها دارای یک شبکه محلی (LAN) متصل به یک شبکه باشند. شبکه گسترده (WAN) VPN های سایت به سایت عمدتا توسط شرکت های بزرگ استفاده می شود.

VPN سایت به سایت

VPN برای دسترسی از راه دور

VPN های دسترسی از راه دور به کاربران این امکان را می دهند که به طور ایمن به شبکه شرکت خود متصل شوند و به برنامه ها و داده های واقع در مرکز داده شرکت دسترسی داشته باشند. تفاوت بین VPN دسترسی از راه دور و VPN سایت به سایت در این است که کاربران سابق می توانند از هر نقطه به شبکه خصوصی شرکت خود متصل شوند، اما در دومی، کارکنان فقط از طریق شبکه های داخلی شعب خود می توانند به منابع مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند. یا دفاتر، من دارم.

دسترسی از راه دور VPN

VPN های خصوصی

VPN های شخصی برای کاربران عادی طراحی شده اند. کاربران شخصی VPN به جای اتصال به شبکه های یک شرکت یا سازمان، به سرور VPN متصل می شوند و می توانند به راحتی به هر محتوای آنلاین دسترسی داشته باشند.

VPN ها از چه پروتکل هایی استفاده می کنند؟

VPN ها پروتکل های مختلفی دارند که به کاربران اجازه می دهد به سرورهای VPN متصل شوند. پروتکل ها مجموعه ای از قوانین هستند که نحوه عملکرد اتصالات VPN شما را از ابتدا تا انتها مشخص می کنند. در ادامه به طور خلاصه با آنها آشنا می شوید.

پروتکل های VPN

پروتکل OpenVPN

OpenVPN یک پروتکل منبع باز VPN است که در صورت بروز هر گونه مشکلی به سرعت وصله می شود. این پروتکل سریع و ایمن از پروتکل های OpenSSL، SSLv3 و TLSv1 برای رمزگذاری داده های کاربر استفاده می کند و با بسیاری از روترها سازگار است. OpenVPN که بسیاری از کاربران و کارشناسان آن را بهترین پروتکل می دانند، از سیستم عامل های Windows، Android، Linux، IOS، BSD و macOS پشتیبانی می کند.

پروتکل openvpn

پروتکل WireGuard

Wireguard یک پروتکل نسبتا جدید است که تنها با 4000 خط کد ساخته شده است و از نظر مصرف انرژی و عملکرد بهتر از پروتکل های OpenVPN و IPSec است. امروزه این پروتکل رایگان و متن باز توسط Edge Security LLC توسعه یافته است. WireGuard از سیستم عامل های Windows، Android، IOS، FreeBSD، NetBSD، OpenBSD و macOS پشتیبانی می کند. این پروتکل هنوز در حال توسعه است، بنابراین بهتر است در حال حاضر از OpenVPN استفاده کنید.

پروتکل محافظ سیم

پروتکل IKEv2 (نسخه 2 تبادل کلید اینترنت)

IKEv2 مخفف Internet Key Exchange نسخه 2 است و از نظر کیفیت با WireGuard برابری می کند و در بین کاربران تلفن همراه محبوب است. این پروتکل مبتنی بر IPSec می تواند با سرعت بالا به شبکه های مختلف متصل شود و بین آنها سوئیچ شود. مانند OpenVPN، IKEv2 از رمزگذاری 256 بیتی استفاده می کند، اما برخلاف OpenVPN، متن ساده نیست. این پروتکل از پلتفرم های macOS، Android، Linux، Unix، iOS و Blackberry پشتیبانی می کند.

پروتکل IKEV2

پروتکل های PPTP و L2TP/IPSec

این دو پروتکل بسیار قدیمی هستند و به شدت توصیه می شود از آنها استفاده نکنید. اگرچه پروتکل های PPTP و L2TP/IPSec سریع هستند، اما از نظر امنیت با OpenVPN، IKEv2 یا WireGuard قابل مقایسه نیستند. این پروتکل از ویندوز، اندروید، macOS و iOS پشتیبانی می کند.

پروتکل L2TP/IPSEX

سوالات متداول

VPN با چه دستگاه هایی سازگار است؟

سازگاری دستگاه کاملاً به ارائه دهنده VPN بستگی دارد. به عنوان مثال، برخی از VPN ها را فقط می توان بر روی سیستم های کامپیوتری نصب و استفاده کرد.

آیا VPN ها قانونی هستند؟

بله، استفاده از VPN در اکثر کشورها قانونی است، اما هنوز هم برخی از افراد برای مخفی کردن فعالیت های غیرقانونی خود از VPN استفاده می کنند که خلاف قانون است.

چگونه یک VPN نصب کنم؟

اتصال به VPN معمولاً بسیار ساده است. پس از خرید اشتراک VPN، نرم افزار آن را دانلود و نصب می کنید. سپس سروری را که می خواهید به آن متصل شوید انتخاب کنید و VPN بقیه کارها را برای شما انجام خواهد داد.

آیا باید از VPN رایگان استفاده کنم؟

VPN های رایگان از امنیت کمتری نسبت به VPN های پولی برخوردار هستند و معمولاً نمی توانید همزمان دستگاه های خود را به آنها متصل کنید. VPN های رایگان معمولاً کندتر از VPN های پولی هستند و معمولاً باید هر بار که به سرور VPN متصل می شوید فیلم های تبلیغاتی را تماشا کنید.

در تهیه این مقاله از وب سایت های قابل اعتماد Kaspersky و AVG استفاده شده است.