اینترانت چیست؟ | اخبار هاست و سرور، نکات و آموزش ها

اینترانت چیست؟ | اخبار هاست و سرور، نکات و آموزش ها


اینترانت بارها این نام را شنیده ایم و گاهی افرادی را دیده ایم که از این نام معنای منفی گرفته اند. اینترنت هر روز همراه با اینترنت کار می کند و در بسیاری از موارد در زندگی ما نقش دارد. شاید معروف ترین استفاده از اینترانت در بانک ها باشد. در این مقاله معنی و کاربرد نت را به ساده ترین زبان ممکن و به دور از اصطلاحات پیچیده بیان می کنیم، با ما همراه باشید.

اینترانت چیست؟

بیایید تصور کنیم که چندین کامپیوتر در محل کار خود به یکدیگر متصل هستند. شما فقط می توانید فایل ها را بین سیستم های دیگر در این شبکه کوچک به اشتراک بگذارید. همکاران شما دیگر کاربران این شبکه کوچک هستند و هر فایلی که به اشتراک می گذارید برای آنها قابل مشاهده است. افراد خارج از محل کار شما به شبکه شما دسترسی ندارند و نمی توانند آن را هک کنند یا وارد آن شوند. در گذشته، اکثر شبکه های بازی از اینترانت برای اتصال سیستم های خود به یکدیگر استفاده می کردند.

اینترانت یک نسخه کوچکتر و محدودتر از اینترنت است. کاربران شبکه اغلب کارمندان و کاربران یک سازمان خاص هستند. در این سازمان ها به دلیل حیاتی بودن اطلاعات و منابع، این اطلاعات تنها بین کاربران و کارکنان سازمان به اشتراک گذاشته می شود. بانک ها برای حفظ امنیت خود از اینترانت خود استفاده می کنند.

فایده اینترانت چیست؟

  • اعلام اخبار سازمانی: سازمان های بزرگ اخبار داخلی خود را محرمانه نگه می دارند و آن را در اختیار عموم قرار نمی دهند. برای حفظ امنیت اطلاعات، این داده ها از طریق یک شبکه خاص و محدود با کاربران خاص به اشتراک گذاشته می شود.
  • ایجاد راهی برای ارتباط کاربران: امروزه افراد می توانند از طریق شبکه های اجتماعی و… با یکدیگر ارتباط برقرار کنند اما کارمندان و کاربران یک سازمان بزرگ باید همیشه با حداکثر امنیت با یکدیگر صحبت کنند. اینترانت در این زمینه به سازمان ها کمک زیادی می کند.

به طور کلی، اینترانت بی سیم پلیس باقی می ماند. به سرعت و به راحتی در دسترس کاربران سازمان است و می توانند به صورت سازمانی از آن استفاده کنند. اغلب به هر کاربر اینترانت IP خاصی اختصاص داده می شود تا افراد دیگر نتوانند به شبکه دسترسی داشته باشند. شبکه hivebrite یکی از معروف ترین شبکه های اینترانت است.