منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نمایش فایل مخفی در هاست (انواع کنترل پنل ها را بررسی کنید)

نمایش فایل مخفی در هاست (انواع کنترل پنل ها را بررسی کنید)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نمایش فایل مخفی در هاست (انواع کنترل پنل ها را بررسی کنید)

شاید به دنبال فایل هاست بوده اید و نتوانسته اید آن را پیدا کنید. در این مقاله پایگاه دانش در مورد نمایش فایل مخفی در هاست صحبت خواهیم کرد.

قبل از بررسی نحوه نمایش فایل های مخفی در هاست، لازم است کمی در مورد ماهیت فایل های مخفی و نحوه ایجاد آنها صحبت کنیم.

فایل های مخفی در هاست

در بسیاری از هاست ها برای اینکه فایل های حساس و مهم کمتر در دسترس باشند، آنها را مخفی می کنند. از جمله مهم ترین فایل هایی که برای آنها این اتفاق می افتد می توان به فایل htaccess اشاره کرد که در واقع ارتباط بین سایت و وب سرور است. در هاست هایی که وب سرور آپاچی نصب شده است، اطلاعات بسیار مهم سایت مانند تغییر مسیر صفحات و موارد مهم دیگر را به سرور اطلاع می دهد.

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: htaccess چیست؟

این روش مخفی کردن فایل می تواند در محافظت از این فایل ها بسیار خوب عمل کند، اما مشکل زمانی پیش می آید که بخواهیم تنظیمات را به صورت دستی روی این فایل ها اعمال کنیم و در لیست فایل ها در فایل منیجر ظاهر نشوند.

فایل های مخفی در هاست

آموزش نمایش فایل های مخفی در هاست

با انجام یک روش میزبان ساده، می توانید فایل میزبان پنهان را نشان دهید. به طور کلی تعیین نحوه مخفی کردن فایل ها به نوع سیستم عامل میزبان بستگی دارد و می توانید با تغییر نام یک فایل و قرار دادن نقطه در ابتدای آن فایل مورد نظر را مخفی کنید.

این در مورد فایل htaccess به نام .htaccess کاملاً قابل مشاهده است و سایر فایل ها نیز از همین روش پیروی می کنند. در زیر به روش نمایش فایل های مخفی در هاست در هر یک از کنترل پنل ها به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

نمایش فایل مخفی در هاست در سی پنل

سی پنل یکی از بهترین و محبوب ترین کنترل پنل های لینوکس است که طرفداران زیادی دارد و استفاده از آن آسان است.

اگر به مقاله Cpanel چیست مراجعه کنید به طور کامل متوجه تاریخچه این کنترل پنل خواهید شد و همچنین می توانید به آموزش خوب کار با این کنترل پنل در مقاله آموزش سی پنل دسترسی داشته باشید.

نمایش فایل مخفی در هاست در چند مرحله ساده انجام می شود و دردسر زیادی برای شما ایجاد نمی کند. برای نمایش فایل مخفی در هاست، باید وارد کنترل پنل هاست خود شوید و از آنجا به مدیر فایل هاست خود بروید:

فایل منیجر را وارد کنید

پس از انتخاب File Manager گزینه تنظیمات در بالا و سمت راست صفحه انتخاب کنید.

تنظیمات مدیریت فایل

با انتخاب Setup صفحه زیر به شما نمایش داده می شود که باید گزینه را تیک بزنید نمایش فایل های مخفی (dotfiles) آن را به برق وصل کنید و وصل کنید صرفه جویی کلید

نمایش فایل مخفی در هاست در سی پنل

وقتی این کار را انجام می دهید و به مدیر فایل برگردید، می توانید بسیاری از فایل های مخفی را با یک نقطه در ابتدای نام آنها در هاست خود مشاهده کنید. یعنی نمایش فایل های مخفی در هاست شما فعال است.

نمایش فایل مخفی در هاست دایرکت ادمین

در دایرکت ادمین نمایش فایل های مخفی در هاست به صورت پیش فرض در این کنترل پنل فعال است و تمامی فایل ها در مقابل شما نمایش داده می شوند. در واقع این کنترل پنل که در مقاله دایرکت ادمین به طور کامل بررسی کردیم، از فرآیند مخفی کردن فایل ها از کاربران پشتیبانی نمی کند.

چرا دایرکت ادمین فایل ها را مخفی نمی کند

یکی از انتقادات به دایرکت ادمین هم همین است و شاید جوابی که دایرکت ادمین داده برای شما جالب باشد!

در واقع، دایرکت ادمین این مشکل را در استراتژی کاری خود قرار داده است تا ویژگی هایی را که بسیاری از کاربران به دنبال آن هستند و به نوعی دست و پا گیر به نظر می رسند حذف کند. به همین دلیل، مواردی مانند پنهان کردن فایل‌هایی که با نقطه شروع می‌شوند، یا حتی پوشه Trash که فایل‌ها پس از حذف در آن جابه‌جا می‌شوند را ندارد. بنابراین این عمدی است و یک خطای مستقیم مدیر نیست.

نمایش فایل مخفی در هاست در دایرکت ادمین

توجه داشته باشید که اگر نمی توانید فایل مورد نظر خود را در دایرکت ادمین پیدا کنید، دو دلیل می تواند داشته باشد:

  • یا مسیر را اشتباه رفتی
  • یا اصلا این فایل در هاست شما وجود ندارد!

نمایش فایل مخفی در هاست پلسک

کنترل پنل پلسک یکی از بهترین کنترل پنل های ویندوز و لینوکس است که امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. برای مخفی کردن فایل ها در این کنترل پنل، درست مانند سی پنل، یک تب تنظیمات فایل وجود دارد که برای استفاده از آن باید به آن بروید. مدیر فایل به کنترل پنل خود بروید. برای این کار ابتدا وارد هاست شده و از داشبورد خود قسمت مربوط به دامنه مورد نظر را انتخاب کرده و وارد صفحه شوید. مدیر فایل شوید:

وارد فایل منیجر پلسک شوید

پس از ورود به File Manager، می توانید یک ردیف از گزینه ها را در بالای فایل های خود مشاهده کنید و اگر روی دکمه کلیک کنید | بیشتر ▼ روی آن کلیک کنید، گزینه های مورد نیاز شما از آن گزینه باز می شود مشاهده گزینه ها انتخاب کنید:

تنظیمات نمایش فایل در پلسک

با انتخاب این گزینه یک پنجره پاپ آپ کوچک به ما نشان داده می شود که از طریق آن می توانید گزینه های نمایش فایل را تعریف کنید:

نمایش فایل مخفی در هاست پلسک

برای فعال کردن نمایش فایل های مخفی در هاست باید تیک گزینه Show system files and Directories را بزنید و تنظیمات را ذخیره کنید. اگر فایل های مخفی را در مسیر مربوطه نمی بینید، باید یک بار صفحه را Refresh کنید.

نتیجه

در این مقاله به نمایش کامل فایل مخفی در هاست پرداختیم همچنین روش نمایش فایل مخفی در هاست را در سه کنترل پنل مختلف بررسی کردیم و نحوه نمایش آنها در هاست را مشاهده کردیم. اکثر افرادی که برای نمایش فایل مخفی در هاست مراجعه می کنند این کار را برای ویرایش فایل htaccess انجام می دهند و اگر به مقاله فایل htaccess چیست مراجعه کنید می توانید به اطلاعات خوبی در این زمینه دسترسی پیدا کنید.